Vyberte stránku

Co umí PRTG? Jaké má funkce?

PRTG network monitoring

Funkce PRTG

Monitor sítě PRTG je produkt bohatý na funkce. Ve skutečnosti má příliš mnoho funkcí, abychom je v tomto článku všechny popsaly. S více než 250 dostupnými senzory by to bylo poněkud nudné čtení. Místo toho se zaměřme na některé z nejdůležitějších a významných aspektů této aplikace.

Seznam všech poporovanch senzorů naleznete na tomto odkazu:

https://www.paessler.com/manuals/prtg/available_sensor_types

  PRTG  v 90 sekundách

  Uživatelské rozhraní

  Uživatelské rozhraní je to, co používáme k interakci s nástroji a softwarem. V případě PRTG máte na výběr z několika možností. Hlavním uživatelským rozhraním je webové rozhraní založené na Ajaxu. Je přístupný z jakékoli platformy pomocí prohlížeče kompatibilního s Ajax. Dále je k dispozici desktopová aplikace pro systémy Windows, Linux i macOS. V neposlední řadě jsou to mobilní aplikace pro Android a iOS. Ty umožňují přístup k nástroji na cestách, bez ohledu na to, kde se nacházíte ze smartphonu nebo tabletu. Mobilní aplikace mohou používat oznámení push pro všechna upozornění vyvolaná PRTG, které mohou být často efektivnější než obvyklá upozornění SMS nebo e-mailem, která jsou samozřejmě také k dispozici.

   Sledování sítě

   Základní monitorování sítě je jádrem systému PRTG. Nástroj používá kombinaci protokolů SNMP, WMI a dalších protokolů k dotazování na vaše zařízení, dotazování  na kritické metriky čí využití šířky pásma. Kromě této základní schopnosti umožňuje několik speciálních senzorů provádět pokročilejší monitorování. Zahrnují senzory, jako je Cisco IP SLA Sensor a QoS One Way Sensor. Dalším příkladem je Packet Sniffer Sensor, který vám umožní prohlížet živá a historická síťová data pomocí měřidel a výsečových grafů. Během několika vteřin byste mohli například zobrazit výsečové grafy Top Talkers, Top Connections a Top Protocols.

    Analýza toku dat v síti

    Analýza toku je další oblastí, kde monitoring sítě PRTG vyniká. Na rozdíl od monitorování sítě, která volí zařízení podle jejich provozních parametrů, analýza toku závisí na samotném zařízení, aby shromažďoval údaje o každém datovém toku, který zpracovává. Shromážděná data se poté odešlou do nástroje, jako je PRTG pro sběr a analýzu.

     Monitorování virtualizace

     Virtualizace zabírá stále větší prostor v mnoha organizacích a s ním spojené specifické výzvy v oblasti monitorování. Monitoring sítě PRTG lze použít ke sledování klíčových metrik vaší virtuální infrastruktury, jako je využití paměti, zatížení procesoru a rychlost disku. 

     K dispozici je několik senzorů specifických pro Vmware. Například snímač VMWare Virtual Machine Sensor používá k monitorování virtuálních počítačů protokol Simple Object Access Protocol (SOAP). Stejně tak snímač hardwaru hostitele VMWare monitoruje výkon vašich serverů VMware ESX / ESXi. Mezi další užitečné senzory orientované na virtualizaci patří VMWare Host Hardware Status Sensor, který můžete použít ke sledování výkonu vašeho hostitelského systému, a VMWare Datastore Sensor, který monitoruje využití pevného disku a stav ukládání dat.

      Cloudové monitorování

      Stejně jako virtualizace, cloud hosting je další technologie, která si rychle získala popularitu. A protože cloud hosting není často nic jiného než virtualizace na vzdáleném místě, mnoho senzorů, které jsou k dispozici pro monitorování virtualizace, lze také použít pro cloudové monitorování.

      A pokud používáte Amazon’s AWS, PRTG má několik senzorů CloudWatch, které jsou neuvěřitelně užitečné. S nejméně sedmi senzory CloudWatch budete moci sledovat výkon např. Amazon EBS, ECS, ELB, RDS, SNS a SQS a další.

      Cloudové monitorování se však může vztahovat také na monitorování různých cloudových služeb. Kromě monitorování Amazon CloudWatch zahrnuje senzory pro monitorování poštovních serverů, sledování Microsoft OneDrive, sledování Dropboxů, sledování Google Analytics a sledování disku Google.

       Monitorování databáze

       PRTG má také senzory pro monitorování databází. Můžete sledovat populární databáze jako Microsoft SQL Server, Oracle, MySQL a PostgreSQL. To znamená, že máte neustálé aktuální přehled o své databáze. Existují desítky senzorů pro monitorování databáze v PRTG, které pokryjí téměř každý databázový stroj, který existuje. Množství dat, které každý senzor poskytuje, je působivý a umožní vám průběžně sledovat výkon vaší databáze.

        Alerty

        Jednou z věcí je mít monitorovací řešení typu vše v jednom, pro zajištění hladkého chodu vaší sítě, ale neustále sledovat konzoli je unavující a časově náročné. Zde přichází řešení v podobě alertů. Tento nástroj nabízí celou řadu upozornění na základě určité prahové hodnoty. Většina senzorů přichází s předem nakonfigurovanými výstrahami, které vás upozorní v případě, že jakýkoliv monitorovaný výkyv bude mimo normální provozní rozsah. Můžete samozřejmě upravit výstražné prahové hodnoty podle svých konkrétních potřeb. Můžete také definovat svá vlastní upozornění na základě kteréhokoliv ze sledovaných parametrů.

        Jakmile jsou alerty spuštěny, budete o všem vždy upozorněni vámi zvoleným způsobem. Nástroj má základní formu e-mailových a SMS oznámení, ale také oznámení push. Můžete použít jednu z PRTG mobilních aplikací pro Windows, iOS nebo Android a nechte si vyskakovat oznámení přímo na vašem zařízení. Výstražný systém dále obsahuje API, které můžete použít k psaní vlastních notifikačních skriptů.

         Hlášení zpráv

         Hlášení zpráv je téměř stejně důležité jako varování a je to další klíčová vlastnost monitorovacích nástrojů. Zprávy lze použít například ke sledování vývoje využití sítě. Mohou také přispět k prokázání souladu s různými regulačními rámci.

          Tento nástroj vám umožní vytvářet historické reporty pokrývající časové rozpětí dle vašeho výběru. Můžete si vybrat mezi zobrazením dat za den, měsíc nebo celý rok. Je připraveno několik užitečných přehledů a máte také možnost je upravit tak, aby lépe vyhovovaly vašim potřebám. A pokud to, co potřebujete, ještě neexistuje, lze také vytvořit vlastní přehledy. Zprávy lze generovat ve formátech HTML, PDF, CSV a XML. Můžete také naplánovat generování zpráv a nechat je automaticky spouštět denně nebo měsíčně, aniž byste je museli ručně spouštět pokaždé, když je potřebujete.

           Automatické vyhledávání

           Po instalaci nástroje je velkou konkurenční výhodou automatické zjišťování obsahu ve vaší síti. Toto je velká přednost PRTG Network Monitoring. Na rozdíl od některých konkurenčních produktů – ačkoli automatické zjišťování je stále častější funkcí – nemusíte do nástroje přidávat zařízení ručně. Prohledá vaši síť a hledá vše, co může sledovat. Jediným vstupem, který od vás vyžaduje, jsou rozsahy IP nebo podsítě, které se mají skenovat. Zbytek je automatický. Vyhledá a identifikuje zařízení a přidá příslušné monitorovací metriky pro každé zařízení.

           Tento proces není dokonalý a některé pokročilé senzory budou vyžadovat určitou ruční konfiguraci, ale celkově je proces automatického zjišťování, který je součástí tohoto produktu, velkým pomocníkem a spořičem času.

            Distribuovaná místa

            Máte několik distribuovaných míst, která byste chtěli monitorovat? Se vzdálenými sondami máte možnost monitorovat několika prostředí najednou. Vzdálené sondy shromažďují data ze sítě, ve které jsou nainstalovány a odesílají je do centrálního serveru (vaše hostovaná instance PRTG).

             Sečteno a podtrženo

             PRTG monitoring sítě má zaslouženou pověst. Nabízí nákladově efektivní a vysoce škálovatelné řešení pro všechny vaše potřeby monitorování. Pokud hledáte produkt all-in-one pro monitorování množství různých systémů a zařízení, může to být právě produkt, který potřebujete. Od nastavení produktu po konfiguraci výstrah a zpráv je vše poměrně automatické. Ať už jste zkušený správce sítě nebo nováček, určitě najdete to, co hledáte v tomto vynikajícím produktu. A s možností vyzkoušet produkt zdarma, není důvod, proč byste ho neměli vyzkoušet a přesvědčit se, zda to vyhovuje vašim potřebám.

              Máte o produkt zájem?

              2 + 6 =

              Monitoruj.cz

              Nabízíme nástroje a služby pro sledování, se kterými Vám ulehčíme spoustu  rutinní práce, předejdeme možným výpadkům a v neposledním ušetříme peníze Vaší společnosti. Vždyť právě úspory financí jsou aktuálním tématem v současném tržním hospodářství.