Vyberte stránku

Monitorování sítě z domova: 3 věci, které je třeba sledovat ve vaší IT síti

PRTG network monitoring

1. Šířka pásma

Šířka pásma je klíčová k tomu, aby mohli uživatelé rychle a efektivně přistupovat ke službám a aplikacím a využívat je. Nízká šířka pásma může mít za následek spoustu druhů problémů, které jsou nepřípustné pro práci na dálku. Zaseknuté připojení k videokonferenci udělá z online schůzek noční můru, pomalé připojení ke službě jako Microsoft 365 nebo Confluence může způsobit, že snadné a rychlé úkoly budou trvat dvakrát déle. Stručně řečeno, šířka pásma je pravděpodobně nejdůležitějším prvkem pro monitoring.

Šířka pásma je ošemetný problém, protože nyní existuje tolik proměnných, které by mohly ovlivnit připojení uživatele ke službám. Mnoho z těchto proměnných je mimo vaši kontrolu. Zaprvé je to domácí bezdrátová síť uživatele, ke které může být právě teď připojeno nespočet zařízení. Dále je tu samotné připojení uživatele k internetu. To je samozřejmě téměř nemožné monitorovat, protože nemůžete přesně umístit instalaci PRTG do každé domácí sítě vašich kolegů. No, mohli byste, ale jsme si docela jistí, že by to bylo v rozporu s nějakými zákony na ochranu soukromí.

Spíše to budete muset řešit individuálně. Pokud si někdo stěžuje, že má problémy s nějakou službou, budete pravděpodobně muset začít tím, že ho požádáte, aby provedl test rychlosti internetu. To ukáže, zda je problém s připojením k internetu nebo někde jinde.

Vy můžete aktivně sledovat, co se děje ve firemní síti, i když nejste fyzicky na místě. Základ je sledovat potenciální problémová místa v síti, tak že víte, kdy může dojít k zahlcení šířky pásma ještě před vašimi uživateli.

    Pomocí PRTG Network Monitor toho můžete dosáhnout různými způsoby:

    • Používejte SNMP senzory: Sledování šířky pásma  pomocí SNMP vám sdělí objem provozu v průběhu času na každém portu. 
    • Použijte senzorů toku: PRTG vám umožňuje používat protokoly Flow k identifikaci zařízení generujících největší provoz, připojení využívajících největší provoz ve vaší síti apod.
    • Použijte senzor Packet Sniffer:  analyzujte provoz ve vaší síti.

      2. VPN

      Pokud se vaši kolegové přihlásí do svého prostředí prostřednictvím virtuální privátní sítě, pravděpodobně budete mít připojeny desítky nebo dokonce stovky vzdálených uživatelů. To samozřejmě znamená, že si musíte být neustále jisti, že vaše VPN je funkční.

      Klíčové aspekty, které je třeba u VPN zvážit, jsou provoz do a z VPN a počet připojení. Pomalý provoz může naznačovat potenciální problém a znát počet aktuálně připojených uživatelů může pomoci s odstraněním problémů a diagnostikou.

      PRTG používá pro monitorování VPN protokol SNMP (Simple Network Management Protocol) . Pokud je vaše prostředí VPN založeno na Cisco ASA nebo SonicWall  pak vám PRTG nabízí řadu výchozích senzorů, které používají SNMP ke sledování provozu VPN, uživatelů a připojení. Pokud používáte jinou možnost VPN, můžete použít uživatelsky definované SNMP senzory PRTG. Výrobci jako Juniper a Fortigate poskytují soubory MIB, které můžete začlenit do PRTG pomocí SNMP Library Sensor, což vám umožní sledovat odpovídající VPN.

        3. Nástroje pro telekonference

        Není pochyb o tom, že tmelem, který právě teď drží virtuální týmy pohromadě, jsou online videokonference. Nástroje pro telekonference, jako jsou Microsoft Teams, Zoom a další, jsou jediným způsobem, jak mohou týmy pokračovat v práci stejně jako dříve. Je tak třeba zajistit aby tyto nástroje byly ve 100% provozu.

        Zatímco PRTG nemusí nutně nabízet přímý způsob, jak tyto nástroje sledovat, existuje způsob, jak to udělat nepřímo. Většina služeb nabízí buď rozhraní API, nebo webové stránky, aby si uživatelé mohli ověřit dostupnost služby.

        Například: Zoom nabízí tento stav služby spolu s podrobnostmi o rozhraní API pro dotaz na stav. Tyto informace můžete použít ve spojení se senzorem REST Custom v PRTG k získání upozornění, když je služba, kterou používáte, mimo provoz.

          Monitorování z domova pomocí PRTG

          Samozřejmě existuje také nespočet dalších věcí, které je třeba sledovat; výše uvedené jsou jen některé z nejdůležitějších, když velká část vašich kolegů/uživatelů pracuje na dálku. PRTG vám s tím vším pomůže.

            PRTG funguje tak, že do svého prostředí nainstalujete server PRTG, který pak shromažďuje data z infrastruktury a sítě vašich zařízení. Můžete vytvářet řídící panely a přistupovat k nim odkudkoli, dokonce i z domova 😉

             

            Můžete také nakonfigurovat upozornění, která se mají zasílat do vašeho mobilního zařízení, takže budete vždy informováni, když se něco pokazí, aniž byste to museli neustále kontrolovat. Pokud chcete, aby vám PRTG pomohl při práci na dálku, vyzkoušejte plnou 30 denní zkušební verzi PRTG od Paessler. Stačí vyplnit formulář níže a my vám jej zpřístupníme.

              Tip pro vás:

              Cloudové služby

              Vzhledem k tomu, že téměř každý zaměstnanec, který může pracuje z domova, je přirozené, že se zvyšuje zatížení cloudových služeb. PRTG vám poskytuje stručný přehled všech aktuálně využívaných cloudových služeb.

              PRTG dodává senzory pro následující služby (a mnoho dalších):

                Na závěr několik ukázek přímo s PRTG – přehled cloudových služeb:

                  Senzor Microsoft One Drive Monitoring

                  Senzor Microsoft One Drive Monitoring

                    Senzor Disku Google

                      Cloud Ping Sensor: Sledujte časy pingů vašich služeb z různých míst

                        Máte o produkt zájem?

                        6 + 3 =

                        Monitoruj.cz

                        Nabízíme nástroje a služby pro sledování, se kterými Vám ulehčíme spoustu  rutinní práce, předejdeme možným výpadkům a v neposledním ušetříme peníze Vaší společnosti. Vždyť právě úspory financí jsou aktuálním tématem v současném tržním hospodářství.